Szkoła Podstawowa w Oksie

Szukaj w serwisie
Idź do spisu treści

Menu główne

Na Własne Konto

Projekty > Projekty zrealizowane

W Gimnazjum Publicznym w Oksie realizowany jest od stycznia br. program „Na Własne Konto”. Program ten skierowany jest do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Jego celem jest: poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów, kształtowanie postaw przedsiębiorczości, przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej.
W ramach programu chętni uczniowie uczęszczają na dodatkowe lekcje z przedsiębiorczości oraz ogólnej wiedzy ekonomicznej. Zajęcia, prowadzone przez wytypowanego przez gminę nauczyciela oraz studenta
współprowadzącego, realizowane są podczas ferii zimowych. Spotkania nie zastępują lekcji z wiedzy o społeczeństwie, przewidzianych w programie nauczania, lecz stanowią ich uzupełnienie i poszerzenie. Mają na celu wyposażenie młodzieży w narzędzia umożliwiające lepszy start w dorosłym życiu.
Założeniem programu jest zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych i przedsiębiorczych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich.
Program „Na Własne Konto” jest realizowany przy współpracy ze specjalistami, m. in. ze Szkoły Głównej Handlowej. Do udziału w programie zapraszane są również banki, przede wszystkim banki spółdzielcze. Tak nawiązana współpraca umożliwia młodzieży wizytę w lokalnej placówce, podczas której uczniowie mogą zapoznać się z działalnością banku i jego ofertą.
W ramach II już edycji programu „Na Własne Konto” uczniowie z gimnazjum w Oksie wzięli udział w pierwszym tygodniu ferii w dodatkowych lekcjach z przedsiębiorczości oraz ogólnej wiedzy ekonomicznej. Zajęcia prowadzone były przez pana Jerzego Supernata oraz panią Karolinę Witkowską, studentkę III roku ekonomii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotkania stanowiły uzupełnienie i poszerzenie lekcji wiedzy o społeczeństwie.
W programie uczestniczyło 20 uczniów z naszej szkoły. Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. Składały się z 4 modułów: Postawa przedsiębiorcza, Aktywność gospodarcza, Pieniądze i bankowość, Oszczędzanie i inwestowanie. Lekcje te miały charakter gier i zabaw, co znacznie wpływało na aktywność uczestników zajęć. Interesujące były wycieczki edukacyjne. Dzięki uprzejmości dyrektor banku Spółdzielczego w Nagłowicach pani Marzeny Adamczyk uczniowie zdobyli olbrzymią wiedzę nt. bankowości w Polsce oraz poznali dokładnie działalność i ofertę banków spółdzielczych. Na koniec gimnazjaliści mogli sprawdzić się w krótkim teście. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy IIIA - Iwona Galasińska.
Równie interesującą wycieczką okazała się wizyta w Fortalicji Sobków. Właściciel tego agroturystycznego przedsiębiorstwa oprowadził naszą grupę po całym obiekcie, barwnie opowiadając o przeszłości historycznej Sobkowa. Zapoznał również uczniów, w jaki sposób zarządza się firmą. My mieliśmy możliwość przekonać się również o doskonałym smaku tutejszej szarlotki.
Zajęcia zakończyliśmy bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia.
II etap programu (marzec i kwiecień) to poznawanie tajników pracy dziennikarskiej. Owoc naszej ciężkiej, ale bardzo interesującej pracy to gazeta ekonomiczna INFOOKSA, do obejrzenia której zapraszamy tutaj https://www.facebook.com/nawlasnekonto?sk=app_311168525678926&app_data=105

Zobacz zdjęcia w galerii...>> 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego