Szkoła Podstawowa w Oksie

Szukaj w serwisie
Idź do spisu treści

Menu główne

Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie

Projekty > Projekty zrealizowane

Ogólnopolski program rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno- przyrodniczych i przedsiębiorczości dla uczniów gimnazjum. Projekt  współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności. Liderem programu było DGA w Poznaniu, partnerem CKUiP w Zielonej Górze, podwykonawcą merytorycznym Politechnika Poznańska, WKK z Rzeszowa, Grik Media oraz CJO.
Opiekunem projektu w szkole była Pani Ewa Chatys.

     
 
     

Cel ogólny projektu:

Rozwój kompetencji matematyczno-przyrodniczych z uwzględnieniem kompetencji kluczowych z przedsiębiorczości i ekonomii.

Cele szczegółowe projektu:

  • Zapoznanie z prostymi zasadami funkcjonowania gospodarki Państwa - „Gospodarka bez tajemnic”,

  • Prowadzenie eksperymentów, doświadczeń chemicznych, analizowanie ich, wyciąganie wniosków z działu: „W głąb substancji organizmów”,

  • Rozwijanie umiejętności w zakresie prowadzenia podstawowych dokumentów przedsiębiorstwa,

  • Zdobywanie przewagi konkurencyjnej na rynku,

  • Zapoznanie z ekologicznymi azymutami na świecie,

  • Rozszerzanie wiedzy i umiejętności z optyki „W kręgu światła”,

  • Prowadzenie bloga jako dokumentacji elektronicznej pracy,

  • Założenie i prowadzenie Firmy Symulacyjnej ”Zdrówko”

  • Założenie strony internetowej firmy symulacyjnej.


Założenia projektu:

Zajęcia odbywały się zgodnie z harmonogramem. Prowadzone były na podstawie scenariuszy przygotowanych przez pracowników CKUiP w Zielonej Górze. Uczestniczyło w nich 10 uczniów w dwóch grupach, każda z nich miała 16 spotkań w semestrze. Były to zajęcia matematyczno-przyrodnicze i z przedsiębiorczości. Do realizacji programu szkoła otrzymała pomoce dydaktyczne a uczniowie dostali sprzęt elektroniczny, materiały piśmiennicze, plecaki.  Oprócz tego, uczniowie w pierwszym roku uczestniczyli w obozie naukowym w Łebie nad morzem w czasie wakacji, w drugim roku byli na wycieczce edukacyjnej w Niemczech, zwiedzali Berlin i Poczdam, uczestniczyli w zajęciach w Biosferze oraz Muzeum Nauki i Techniki. W trzecim roku zajęć byliśmy na „Zielonej szkole” w Bieszczadach w Solinie, gdzie realizowany był program „Z matematyką na ty” z wykorzystaniem języka angielskiego. Co roku uczestniczyliśmy w zajęciach Omnibusa w Kielcach prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej. W ramach zajęć matematyczno-przyrodniczych realizowany był materiał z zakresu biologii, chemii i fizyki. Natomiast na zajęciach z przedsiębiorczości założyliśmy firmę symulacyjną „Zdrówko” sp. z o.o., uczyliśmy się podstawowych zasad ekonomii i przedsiębiorczości.
Praca podczas realizacji projektu była dokumentowana w dzienniku elektronicznym i dzienniku zajęć. Trzyletni okres naszej przygody z „nauką i biznesem” możecie zobaczyć na stronach:

http://nadnidzianskimix.blogspot.com
http://biznesproject.blogspot.com


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego